Son dakika: Kredi çeken emeklilere büyük şok! İmzayı attıysanız…

son-dakika-kredi-ceken-emeklilere-buyuk-sok-imzayi-attiysaniz-uFGelr1G.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Neye imza attığını bilmeyen birden fazla emekli, kredi ve kart borcunu ödeyemeyince maaşındaki kesinti ve bloke süreçlerle şoke oluyor. Olağan kurallarda yasaya nazaran; ‘memur emeklileri dışındaki’ emeklilerin yani SSK, Bağkur emeklilerinin, dul ve yetimlerinin maaşına, üçüncü bireylere (banka gibi) olan borcu nedeniyle bloke konulabilmesi için borçlu emeklinin müsaadesinin, isteğinin (muvafakatinin) olması gerekiyor.

YALNIZCA SGK VE NAFAKA İÇİN

Posta’nın haberine nazaran; bir diğer tabirle emeklinin müsaadesi olmadan maaşa haciz konulamıyor. Haciz yasağının üç istisnası var. Nafaka borçları, Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) alacakları ve borçlunun muvafakati. SGK ve nafaka için de maaşın en fazla yüzde 25’i hacze husus oluyor.

Yani emekli, dul ve yetimin maaşı, SGK alacakları ve nafaka dışında kişinin muvafakatı olmadan dondurulamıyor. Bu çerçevede maaşa haciz konulamayacağı yani kurumların keyfi uygulamalara girişemeyeceği net. İstek olmadan haciz varsa buna anında itiraz edip o haczi durdurmak mümkün.

İTİRAZLAR YARGIDAN DÖNÜYOR

Öte yandan emekliler maaşlarını gelir gösterip bankaların kendilerine tanıdığı krediyi son kuruşuna kadar kullanmak istiyor. Bu türlü bir durumda mukaveleyle birlikte muvafakatnameyi de imzalamış oluyor.

Sayfalarca tutan mukavelenin unsurları okunmadan atılan imzalar daha sonra olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Yani taksitlere karşılık emekli maaşının tamamına bloke konulabiliyor. Buna karşı itiraz da maalesef yargıdan dönüyor. Bu mevzuda örnekler de artmaya başladı.

İŞTE YAKIN TARİHLİ ÖRNEK KARAR

Yakın tarihli örnek kararlardan birine Yargıtay 11. Hukuk Dairesi imza attı. Olay şöyle gelişti: 913.07 lira emekli maaşı olan bir vatandaş iki bankadan kredi kullandı. Bu kredilerin geri ödemesi ise 913.06 liraydı.

Taksitlerin ödenmesi halinde emekliye yalnızca 1 kuruş kalıyordu. Münasebetiyle maaşın tamamı üzerinde bloke kelam konusuydu. Emekli, konutunun kirada olduğunu, eşinin de çalışmadığını ve emekli maaşından öbür gelirinin olmadığını, eşinin borcu öğrenince boşanmak istediğini belirterek blokenin kaldırılmasını ve yapılan haksız kesintilerin iadesini mahkeme yoluyla talep etti.

DÜRÜSTLÜK KURALI VURGUSU

Banka ise emekli kişinin kredi süreçleri sırasında maaşından kesinti yapılmasına isteği ile muvafakat verdiğini savunarak davanın reddine karar verilmesini istedi. Davanın görüldüğü mahkeme, herkesin haklarını kullanırken ve borçlarını yerine getirirken dürüstlük kuralına uymak zorunda olduğuna dikkat çekti.

Kredi çekenin öbür teminat da göstermediği için bankaların alacağını tahsil edememe riski oluştuğunu belirten mahkeme kararında, “Muvafakatnamelere nazaran yapılan kesintiler haksız kaide niteliğinde değil.

Kontrat taraflar ortasında müzakere edilerek düzenlenmiştir. Aksinin kabulünün hakkın açıkça berbata kullanımı manasına geleceğinden davanın reddine karar verilmiştir” denildi.

Davacı emekli vekili kararı temyiz etti. Yargıtay ise temyiz itirazını reddetti. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi yakın tarihli bir kararında da (2019/6324 E., 2020/3250 K.) borçlunun hür iradesiyle imzaladığı taahhütnamenin sonradan kaldırılamayacağına hükmetmişti.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

reklam
reklam
Giriş Yap

MAGAZİN SANATI ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin