Trabzon’da arkeolojik hafriyatla 4 imparatorluğun izi sürülüyor

trabzonda-arkeolojik-hafriyatla-4-imparatorlugun-izi-suruluyor-S8Q22DIJ.jpg
Abone Ol
Daha Fazla

Ortahisar ilçesi Bahçecik Mahallesinde, Trabzon Kalesinin bir kısmı olan İçkale bölgesinde arkeolojik hafriyat çalışması başlatıldı. Kent tarihi için bir birinci olan hafriyatla, tarih boyunca bölgede karar sürmüş Roma, Bizans, Komnenos ve Osmanlı İmparatorluklarına ilişkin yapı ve buluntular gün yüzüne çıkarılacak.

Bilim heyeti nezaretinde yapılacak ve birinci etabı 2 ay sürecek hafriyatta süreç boyunca 7 farklı üniversiteden çok sayıda arkeolog ve bilim insanı vazife alacak. Toplam 20 bin metrekare alanda yapılacak ve 5 yılda tamamlanması planlanan hafriyatta ortaya çıkacak buluntuların, arkeopark yahut açık hava müzesine dönüştürülerek turizme kazandırılacak.

SARAY AVLUSUNDA ZERZEVAT BAHÇESİ

Hafriyat alanında bulunan Komnenos hanedanlığı devrinden kalma saray ile avlusuna ilişkin olduğu kabul edilen yapılar, vakte ve insanoğlunun tahribatına yenik düşmüş durumda.

Vakte karşı direnen tarihi kalenin içi ve etrafındaki yapılaşmalar ise dikkat çekiyor. Sur içi ve etrafında çok sayıda atıl ve halihazırda kullanılan yapı bulunurken, bölge sakinleri kale içindeki yere zerzevat ekerek bahçe olarak kullanıyor.

ÇOĞUNLUKLA YIKILMIŞ VAZİYETTE

İçkale olarak bilinen bölgenin toplam 20 bin metrekareden oluştuğunu söyleyen Hafriyat heyeti lideri Prof. Dr. Mehmet Yavuz,Prof. Dr. Mehmet Yavuz, Birinci etapta arkeolojik hafriyat yapılacak saha 5 bin metrekare.

Şu anda bulunduğumuz saha aslında Komnenoslar devrine ilişkin sarayın avlu kısmı, çoğunlukla yıkılmış vaziyette. Maalesef saray kalıntısından çok fazla yapı günümüze ulaşamamış dedi.

EMELİMİZ TARİHİ GERİYE ÇEKEBİLMEK

Bölgede Roma, Bizans, Komnenos ve Osmanlı imparatorlukları periyotlarına ilişkin yapıların kalıntıları bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Mehmet Yavuz, Hafriyatın asıl gayesi bu 4 medeniyete ilişkin kültü+rel, mimari, küçük buluntular, sosyo kültürel yahut etnografik yapıtların ortaya çıkarılması.

Bunlar Trabzon tarihine somut kanıtlar sunması bakımından çok önemli. Trabzonun bilinen tarihi toplam 4 bin yıl üzere bir süreç. Lakin somut tarihi milattan evvel 500lerde başlatılıyor.

Emellerimizden bir tanesi de, bu tarihi biraz daha geriye yanlışsız çekebilmek. Bu manada baktığımızda, Roma öncesi idari yapılar, Pers yönetimi ve onun öncesindeki lokal idarelerin de somut kültürel kalıntılarını ortaya çıkarmak hedefindeyiz diye konuştu.

SUR TABANLARINA SONDAJ YAPILACAK

Prof. Dr. Yavuz, bölgede bulunan Trabzon kalesinin sur tabanlarına sondaj çalışması yapılacağını belirterek, Kalenin üretim evrelerini, bilhassa milattan sonra 257li yıllardaki istila sırasında öncesi ve sonrası yapılanmanın ne formda olduğunu ortaya çıkarmak için çalışacağız.

Dışarından baktığımızda birtakım bilgilere ulaşabiliyoruz ama asıl kıymetli olan içeride ne çeşit hareketliliğin olduğu. Bunları yapacağımız kazılarla ortaya çıkaracağız sözlerini kullandı.

KENTE KATKI SUNMAYI HEDEFLİYORUZ

İçkalenin birinci imal evresini, Osmanlı imparatorluğunun Trabzonu fethinden sonra 1470 olarak tarihlendiren Yavuz, Burada Komnenoslar periyoduna ilişkin saray kalıntısıyla İçkale camii ortasında bir hamam yapısı kelam konusu.

Osmanlı devrine mi yoksa evvelki periyoda mi ilişkin şimdi tanımlanamadı. Bununla ilgili de çalışma yapacağız. Bu yıl tahminen 2 ay çalışabileceğiz. Ön hazırlık safhası biraz uzun sürdü lakin yeniden de 2 aya tamamlamayı planlıyoruz.

Toplamda gayemiz, Trabzonun bilinmeyen tarihi ve ortaya çıkarılacak yapıtların bir arkeopark projesi, açıkhava müzesi üzere değerlendirilip süratlice turizme kazandırılması. Trabzon turizm manasında iktisadı dönen bir kent.

Turizm açısından çok büyük katkıları beraberinde getirecek bir hafriyat çalışması olacak. İnşallah yapacağımız çalışmalarla hem tarih açısından hem turizm manasında kente katkılar sunmayı hedefliyoruz dedi.

Bu Yazıya Tepki Ver

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

reklam
reklam
Giriş Yap

MAGAZİN SANATI ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin